Jak wybrać kombinezon spadochronowy?
Początkujący skoczek uważa kombinezon za owoc mody i ożywienie kolorystyki zdjęć z powietrza. Jeśli ma posiadać jakieś cechy to ma być ciepły na chłodne dni lub przewiewny na upały. Kombinezon to bardzo ważne narzędzie poprawiające aerodynamikę naszego ciała. Jego prawidłowy projekt i wykonanie pozwalają podnieść efektywność przemieszczania się w swobodnym spadaniu. Dobór materiałów i jakość szwów gwarantują nieprzerwaną (w najmniej spodziewanym momencie) pracę w powietrzu. Jak to zwykle w życiu bywa, z jakością w parze idzie cena. Jeśli chodzi o skoki spadochronowe, to sugerowane jest odejście od codziennego oszczędzania. W tej aktywności jakość to bezpieczeństwo.
Kombinezony Rainbow Design to gwarancja niemieckiej poprawności projektu oraz jakości wykonania. To również doskonała obsługa klienta. Od lat współpracujemy z tym producentem a zadowolenie odbiorców nie pozostawia żadnych wątpliwości co do słusznego wyboru.
Czy kupować kombinezon przed kursem AFF?
Wszystko zależy od budżetu. Jeśli takowy mamy, komfort skakania w szytym na miarę kombinezonie i świadomość super wyglądu na pewno wspomaga pozytywny przebieg kursu AFF. Jednak nie jest to konieczne, ponieważ do kursu zapewniamy kombinezony w różnych rozmiarach.
Jaki kombinezon dla początkującego skoczka?
Po AFF warto zamówić sobie kombinezon szyty na miarę, szczególnie, jeśli ma się nietypowe wymiary = nietypowe prędkości spadania. Kombinezon to narzędzie, które w pewnym stopniu to skoryguje i pomoże w utrzymaniu prawidłowej sylwetki. Zalecany model to RW Jump Suit.
Jaki w ogóle kombinezon do skoków?
Z jednej strony kolory i wzory kombinezonów to kwestia mody i funduszy, to z drugiej z naszego doświadczenia prowadzenia ośrodka szkolenia, jak i dealera sprzętu spadochronowego, uważamy, że każdy skoczek "multidyscyplinarny" powinien mieć przynajmniej dwa kombinezony: do skoków Freefly - prosty i wygodny, z dużą ilością wstawek z lycry - i do Formation Skydive - z bootsami, solidnymi uchwytami na rękawach i nogawkach, również wewnętrznymi.
Zalecany model do Freefly: prosty i ekonomiczny Freffly Jumpsuit lub bardziej wyrafinowany Dragster, z płaskimi uchwytami do chwytów freefly.
Zalecany model do formacji 2+: prosty i ekonomiczny RW Suit lub bardziej wyrafinowany z 3 rodzajami bootsów do wyboru Raptor X.
Co to są bootsy (booties)?
Bootsy to przedłużenie nogawki, wzmocnione w różny sposób, ze sztywnego materiału typu cordura, zakładane na buty. Służą wspomaganiu przemieszczania się w powietrzu, przede wszystkim do precyzji latania oraz lepszego trackowania. Rainbow Design ma trzy typy bootsów:
blade cut - to precyzyjnego latania 4-way, z myślą o doświadczonych skoczkach
wind lock - to dużych formacji i potężnego odtrakowywania od dużych grup w celu bezpiecznego otwarcia spadochronu. Niezbyt jednak sprawdzają się w tunelu.
twin cut - takie jak wind lock, ale bez wlotu powietrza, które w wing lockach pompuje i usztywnia całą konstrukcję. Dobre do zarówno do formacji większych i mniejszych, jak i na tunel, zalecane dla mniej doświadczonych skoczków.
Kombinezon dla kamerzysty
Mając 200 skoków można pokusić się o założenie kamery na kask i rozpoczęcie przygody filmowania skoków spadochronowych. Zawodowi kamerzyści zamawiają wtedy kombinezon z tzw. skrzydełkami. Wszyte w boki konstrukcji skrzydła, napinane przed dodatkowy sznurek ukryty w rękawie, którego końcówkę zakłada się na palec pomaga podnieść do góry na strugach powietrza przednią część ciała i dzięki temu uzyskać lepszy kąt nagrywania. Jak to widzimy często na zdjęciach ze skoków tandemowych, gdzie widać czubek głowy pasażera i kawałek jego nosa, to możemy być pewni, że kamerzysta leciał w zwykłym kombinezonie ;).
Kombinezon ze skrzydełkami to również podstawowe wyposażenie filmującego formację płaską.