wypadki spadochronowe

Zestawienie wypadków śmiertelnych 2015 (dane USPA)

Zestawienie wypadków śmiertelnych w 2015 roku (dane USPA)


W 2015 roku 21 osób zginęło uprawiając skydiving w USA. Wobec tego, jak wielu członków stowarzyszenia przybyło w ostatnich latach, liczba pokazuje iż sport staje się bezpieczniejszy wraz z jego dojrzewaniem. Jednakże skoczkowie, którzy ponieśli śmierć w 2015 roku zasadniczo mogli byli uniknąć okoliczności, które doprowadziły do ich wypadku, w wielu przypadkach zawierały one błędy, które zabiły już innych skoczków w przeszłości. Przyczyną powstania tego artykułu jest rozpoznanie tych zagrożeń tak, aby skoczkowie mogli uniknąć ich w przyszłości.

W artykule tym podobne wypadki zostały pogrupowane w oddzielne kategorie. Obok nazwy danej kategorii, w nawiasach podana została liczba wypadków oraz odsetek całości odnotowanych katastrof skoczków w 2015 roku.

Brak otwarcia / Niskie otwarcie (1-5%)

Kategoria ta obejmuje skoczków, którzy nie zainicjowali otwarcia czaszy głównej lub zapasowej na wysokości wystarczającej do bezpiecznego wylądowania. Ponieważ obecnie używanie automatów stało się powszechne a systemy spadochronowe są bardziej niezawodne, liczba wypadków w tej kategorii jest mniejsza niż była dekady wcześniej.

  • Po dobrym locie, relatywnie niedoświadczony skoczek wingsuit nie zainicjował otwarcia czaszy głównej w odpowiednim czasie. Jego urządzenie rejestrujące lot wskazało na prawdopodobną utratę stabilności na wysokości normalnego otwarcia. Choć AAD zadziałał i przeciął pętlę zamykającą pokrowiec zapasu, to czasza nie zdążyła się napełnić.

Wskazówki Bezpieczeństwa

  • W rozdziale 6-9D SIM wspomina się, że wingsuit wytwarza duże bąble niejednorodnego powietrza o obniżonym ciśnieniu. To może zaburzać skuteczność pomiaru wysokości przez automat, gdy AAD ocenia niższe ciśnienie jako większą wysokość. Dodatkowo, zawirowania mogą utrudniać szybki i efektywny start pilocika sprężynowego spadochronu zapasowego. Automat spadochronowy jest bardzo wartościowym urządzeniem nie może jednak stanowić zastępstwa akcji podjętej przez skoczka.
  • Skoczek ten wykonał tylko cztery skoki w kombinezonie przeznaczonym dla młodych pilotów WS zanim przesiadł się na bardziej zaawansowany model i miał już problemy ze stabilnością w poprzedzającym wypadek skoku w tym kombinezonie. Tak jak drastycznie zmniejszanie rozmiary czaszy może prowadzić do niebezpieczeństw i niekontrolowanego lotu czaszy, tak szybkie zwiększanie rozmiaru kombinezonu WS może prowadzić do niebezpieczeństw i niekontrolowanych sytuacji podczas lotu.
  • {like}{plusone}

    Czytaj więcej: Zestawienie wypadków śmiertelnych 2015 (dane USPA)

Zaplątanie sterówki o GoPro przyczyną śmierci

Mężczyzna, lat 34
800 skoków ogółem, 100 w ostatnim roku, 8 lat w sporcie
spadochron główny Crossfire 99, kask otwarty, kamera GoPro mocowana z przodu

Przyczyna śmierci: twarde lądowanie pod wirującym spadochronem głównym, spowodowane zaplątaniem sterówki o zamontowaną do kasku kamerę GoPro

Opis:

Po bezproblemowym swobodnym spadaniu i początkowym locie na czaszy, skoczek ten zmierzał w stronę otwartego, trawiastego lądowiska. Jego zamocowana do kasku kamera GoPro pozostawała włączona i nagrywała przebieg lotu, a prowadzący śledztwo mogli później obejrzeć te materiały, aby dokładnie określić co było przyczyną tego zdarzenia. Gdy skoczek leciał na wysokości około 400 ft (120m) mając po swej prawej stronie lądowisko, zainicjował rozpędzanie spadochronu przednią prawą taśmą poprzez złapanie jej i ściągnięcie w kierunku środka swojej klatki piersiowej. Gdy ściągnął taśmę odchylił jednocześnie głowę lekko w prawą stronę.

{like}{plusone}

 

Czytaj więcej: Zaplątanie sterówki o GoPro przyczyną śmierci