Skoki spadochronowe

Co to jest Wing Load?

WL to wskaźnik obciążenia spadochronu szybującego. Wing Load oblicza się dzieląc całkowitą masę skoczka wraz ze sprzętem wyrażoną w amerykańskich funtach przez powierzchnię spadochronu wyrażoną w stopach kwadratowych.

Exit Weight

Do obliczenia WL potrzebujemy znać masę skoczka podwieszonego pod spadochronem. Bardzo często stosowane jest pojęcie "exit weight" czyli ciężar skoczka w momencie opuszczania samolotu. Aby określić swój EW trzeba założyć na siebie wszystko, czego potrzebujemy do skoku i w całym rynsztunku, wraz ze spadochronem oczywiście, wejść na wagę. Następnie uzyskany wynik w kilogramach, przeliczamy na funty amerykańskie.

1 funt amerykański to 0,454 kg

Skoczek, który "na golasa" waży 85 kg musi doliczyć spadochron (około 12 kg), kombinezon, kask, wysokościomierz, buty, bieliznę, gogle itp (powiedzmy 5 kg w zależności od bielizny ;)) A więc Exit Weight to będzie 102 kg. Masa wyrażona w funtach to 225. I taką liczbę bierzemy do dalszych wyliczeń.

Powierzchnia spadochronów wyrażana jest w stopach kwadratowych. Tu nie będzie więc problemów z kalkulacją. Zwyczajnie dla zrozumienia dziwnych jednostek miary warto zapamiętać, że:

100 stóp kwadratowych to 9,23 metra kwadratowego

Załóżmy więc, że skoczek ten dosiada spadochronu szkolnego o rozmiarze 260 jego WL będzie wynosił 0,87 i jest to wartość wspaniale dopasowana do kryteriów obciążania czaszy przez uczniów.

Jeśli jednak ten sam skoczek wskoczy na czaszę 170 wtedy jego WL będzie wynosił 1,32

Gdyby zechciał poświrować na czaszy 120 wtedy jego WL będzie wynosił 1,87

{plusone}{like}

 

 

Przedziały rekomendowanego WL

 

  • Studenci < 1,1
  • Początkujący 1,1 - 1,5
  • Doświadczeni 1,5 - 2
  • Zawodowcy 2 - 2,4
  • Przezawodowcy 2,4 - 2,8

 

Jednak WL to nie wszystko

Gdyby skoczkowie różnili się pomiędzy sobą jedynie swoją masą i liczbą skoków a spadochrony różniły się między sobą tylko rozmiarem i kolorem to wtedy moglibyśmy traktować WL jako myśl przewodnią. Jest jednak dużo inaczej. Ludzie różnią się nie tylko wiekiem, kondycja fizyczną, predyspozycjami psychofizycznymi, wadami wzroku, ale też intensywnością skakania, jakością treningu itp.

Dla zestawienia przyjmijmy, że dwie osoby mają taką samą masę ciała i tyle samo skoków ale:

  • jedna osoba jest kierowcą motocykli wyścigowych w wieku 25 lat a druga księgowym w wieku 55 lat,
  • jedna osoba wykonała swoje 200 skoków w przeciągu 2 lat, druga w przeciągu 20 lat,
  • jedna osoba ma astygmatyzm i usuniętą łąkotkę a druga perfekcyjny wzrok i jest zapaśnikiem,
  • jedna osoba trenuje sumiennie pilotowanie czaszy a druga jak najszybciej schodzi spiralkami do dołu i ląduje byle jak,

itd, itp

{youtube}Yl_WR0b-4zQ{/youtube}