Skoki spadochronowe

Jak dbać o swój spadochron?

W marcu 2016, w magazynie stowarzyszenia USPA "Parachutist" opublikowany został bardzo udany tekst o nieco długim tytule "How to Keep Your Expensive, Life-Saving Equipment Looking Like Expensive, Life-Saving Equipment", którego autorką jest Ella Ran. Ella Ran pracowała w dziale marketingu znanej, amerykańskiej firmy Performance Designs.
Postaram się Wam przybliżyć najważniejszej kwestie dotyczące dbałości o sprzęt spadochronowy na podstawie tegoż właśnie artykułu. Nie jest to dokładne tłumaczenie lecz wiele fragmentów będzie

Jak dbać o kosztowny, ratujący życie sprzęt spadochronowy

Niezależnie od tego, jak bardzo obiecujemy sobie dbać o nasz spadochron, prędzej czy później dochodzi do sytuacji, gdy eksploatacja odbiega od ideału. Czasem zdarzy się, że przewleczemy paczkę z pilocikiem lub kawałek czaszy przez połowę lądowiska, czasem zaś, że wykonujemy dużo skoków w gorący dzień, układając samodzielnie, pocąc się niemiłosiernie na nylonową tkaninę naszego ulubionego spadochronu. Dział eksploatacji PD zna te wszystkie problemy i może przybliżyć najczęstsze uchybienia użytkowania wraz z radą jak ich uniknąć w przyszłości.

Tkanina czaszy spadochronu

Zestaw spadochronowy wykonany jest z wielu, różnorodnych materiałów, jednak niektóre z nich są bardziej podatne na uszkodzenia niż reszta. Elementem wystawionym na największe zniszczenia jest tkanina czaszy. W PD widziano różnorodne rodzaje uszkodzeń czasz, do których doszło z wielu odmiennych przyczyn. Część spowodowana była zewnętrznymi czynnikami jednak, o dziwo, nieprawidłowe układanie było najczęstszym źródłem problemów. To właśnie dlatego prawidłowe układanie jest ważną składową obsługi spadochronu.
{like}{plusone}

Co to jest Wing Load?

Co to jest Wing Load?

WL to wskaźnik obciążenia spadochronu szybującego. Wing Load oblicza się dzieląc całkowitą masę skoczka wraz ze sprzętem wyrażoną w amerykańskich funtach przez powierzchnię spadochronu wyrażoną w stopach kwadratowych.

Exit Weight

Do obliczenia WL potrzebujemy znać masę skoczka podwieszonego pod spadochronem. Bardzo często stosowane jest pojęcie "exit weight" czyli ciężar skoczka w momencie opuszczania samolotu. Aby określić swój EW trzeba założyć na siebie wszystko, czego potrzebujemy do skoku i w całym rynsztunku, wraz ze spadochronem oczywiście, wejść na wagę. Następnie uzyskany wynik w kilogramach, przeliczamy na funty amerykańskie.

1 funt amerykański to 0,454 kg

Skoczek, który "na golasa" waży 85 kg musi doliczyć spadochron (około 12 kg), kombinezon, kask, wysokościomierz, buty, bieliznę, gogle itp (powiedzmy 5 kg w zależności od bielizny ;)) A więc Exit Weight to będzie 102 kg. Masa wyrażona w funtach to 225. I taką liczbę bierzemy do dalszych wyliczeń.

Powierzchnia spadochronów wyrażana jest w stopach kwadratowych. Tu nie będzie więc problemów z kalkulacją. Zwyczajnie dla zrozumienia dziwnych jednostek miary warto zapamiętać, że:

100 stóp kwadratowych to 9,23 metra kwadratowego

Załóżmy więc, że skoczek ten dosiada spadochronu szkolnego o rozmiarze 260 jego WL będzie wynosił 0,87 i jest to wartość wspaniale dopasowana do kryteriów obciążania czaszy przez uczniów.

Jeśli jednak ten sam skoczek wskoczy na czaszę 170 wtedy jego WL będzie wynosił 1,32

Gdyby zechciał poświrować na czaszy 120 wtedy jego WL będzie wynosił 1,87

{plusone}{like}

 

Czytaj więcej: Co to jest Wing Load?

Oświadczenie S&TA Skydive Arizona - Film

Trzy wypadki śmiertelne w bardzo krótkim czasie

Na przestrzeni niespełna półtora miesiąca doszło do trzech wypadków śmiertelnych na amerykańskiej strefie zrzutu Skydive Arizona. Poruszony tym faktem Doradca ds Bezpieczeństwa i Szkolenia USPA wydał oficjalne oświadczenie. Film z dostępnymi napisami w języku polskim stanowi bardzo wartościowy zaczyn do dyskusji nad bezpieczeństwiem doświadczonych skoczków.

{youtube}gR7OyXeSTbk{/youtube}

 

Wątek dotyczący tego tematu na forum spadochronowym

 

Nie mogę nie zgodzić się z tym doświadczonym fachowcem. Obserwuję od 25 lat przemiany następujące w spadochroniarstwie, zaś ostatnie miesiące, które poświęciłem napisaniu poradnika o sytuacjach awaryjnych w spadochroniarstwie wypełnione były analizowaniem różnych spadochronowych wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Kilka zdań jest dla mnie szczególnie istotnych w całej, jakże zwięzłej wypowiedzi Bryana Burke'a.

Trzech skoczków, po śmierci których, opublikowane zostało to oświadczenie, podobnie jak wielu innych skoczków z analogicznych zdarzeń na świecie miało pewne wspólne cechy:

  • Byli bardzo doświadczeni, a liczba ich skoków zawierała się pomiędzy 600 a 1000,
  • Byli trzydziestolatkami,
  • Posiadali własny sprzęt spadochronowy, który należał do typu wyczynowego,
  • Większość skoków wykonywali poza swoim ośrodkiem macierzystym,
  • W tych wypadkach, scenariusz zdarzeń mógłby wyglądać inaczej, gdyby używali bardziej zachowawczych (krótko mówiąc większych) spadochronów,

Na koniec konkluzja, która jest niebywale trafna a jednocześnie wypierana ze zbiorowej świadomości środowiska spadochronowego

Mamy XXI wiek, w którym media gloryfikują sporty ekstremalne. Jednocześnie producenci sprzętu umizgują się do swoich klientów. Coraz więcej chętnych jest szkolonych w niezwykle bezpiecznym procesie podstawowym. Zabrakło mi trochę stwierdzenia, że są potem zostawieni samym sobie. Szkolenie podstawowe jest więc bezpieczniejsze niż kiedykolwiek ale możemy spodziewać się dalszych śmiertelnych wypadków wśród doświadczonych spadochroniarzy tak długo, jak długo będą oni przekraczać granice bezpieczeństwa.

Można więc zauważyć, że nieświadomie dla skoczków, media wpływają na ich zachowania. Środowisko spadochronowe wydaje się być z tym całkowicie pogodzone, jakby śmierć doświadczonych ludzi była wkalkulowana w ich karierę. Kończy się wszystko w mediach społecznościowych wirtualną świeczką i hasłem "Blue Skies, Black Death" albo jeszcze krócej i tak fachowo BSBD. Jakby twardziele żegnali twardzieli, który "po prostu" się zabili.

Ignorancja przyczyną pewności siebie

Efekt Krugera-Dunninga vs skoki spadochronowe

 

W lipcowym numerze magazynu USPA Parachutist, Jen Sharp opisuje efekt Krugera-Dunninga i jego wpływ na bezpieczeństwo w spadochroniarstwie. W moim odczuciu jest to jeden z najlepszych artykułów, jakie zostały opublikowane ostatnimi czasy.

Efekt Krugera-Dunninga to zjawisko z zakresu psychologii polegające na tendencji do przeceniania swoich umiejętności u osób o niskich kwalifikacjach w jakiejś dziedzinie i niedoceniania własnych umiejętności przez osoby wysoce wykwalifikowane.

Justin Kruger i David Dunning z Uniwersytetu Cornella zwrócili uwagę na efekty licznych, wcześniejszych badań sugerujących, iż w przypadku różnorodnych umiejętności (obsługa pojazdów mechanicznych, tenis, czy gra w szachy) "ignorancja częściej jest przyczyną pewności siebie, niż wiedza" - jak kto trafnie ujął Karol Darwin

{plusone}{like}

 

Czytaj więcej: Ignorancja przyczyną pewności siebie

Czego oczekujemy od skoków spadochronowych?

Czego oczekujemy od skoków spadochronowych?

Spadochroniarstwo jest trudną do racjonalnego wytłumaczenia aktywnością. Komuś, kto nie skacze, kto twardo stąpa po ziemi nie przychodzi do głowy po co narażać swoje życie w taki właśnie sposób. Oczywiście pierwszą reakcją obronną skoczka będą przygotowane przez marketing spadochronowy asy ukryte w rękawie. Tymi asami będą statystyki ubezpieczalni, które rowerową jazdę górską stawiają w grupie wyższego ryzyka niż skoki, pojawi się pewnie temat komputera otwierającego spadochron itp.

Jakby jednak nie lawirować, to twardo stąpający po ziemi szarzy zjadacze szarego chleba mają sporo racji w tym, co myślą o skokach. To jest ich racja sztandarowa, to argumenty, które ugruntowują ich wybory życiowe. Nie ma więc z nimi co walczyć, warto je szanować, bo w pewnym natężeniu pomogą nam - skoczkom, zrozumieć siebie samych.

{plusone}{like}

 

Czytaj więcej: Czego oczekujemy od skoków spadochronowych?

Obraz rzeczywistości, czyli kopia kopi, która może ratować życie

Obraz rzeczywistości

Często podczas szkoleń dopadała mnie refleksja o tym, jak młody skoczek buduje sobie obraz spadochronowej rzeczywistości. To bardzo potrzebny mi element interakcji w procesie nauczania. Spójny obraz, zaakcentowane najważniejsze zagrożenia, wreszcie zainteresowanie zdobywaniem wiedzy i umiejętności to mój prywatny spokój sumienia towarzyszący usamodzielnianiu kolejnych spadochroniarzy.

 

Oczywiście obraz ten, nawet jeśli jest regularnym zarysem zawsze stanowi mniej lub bardziej udaną próbę odwzorowania rzeczywistości. Sztuką więc jest używanie narzędzi i zachowanie wrażliwości, które nawet najprostsze odbicie utworzą tak, że będzie ono funkcjonować prawidłowo w głowie skoczka.

{plusone}{like}

Czytaj więcej: Obraz rzeczywistości, czyli kopia kopi, która może ratować życie

Szkolenie spadochronowe w tunelach aerodynamicznych

Tunele aerodynamiczne - nie ulegajmy iluzji

Pewna dyskusja na forum spadochronowym skłoniła mnie do zebrania myśli na temat roli tuneli aerodynamicznych w szkoleniu spadochronowym.

Od razu chciałbym nadmienić, że nie jestem ani przeciwnikiem, ani gorącym fanem tuneli. Dostrzegam w nich jednak wspaniały potencjał, który może być zagospodarowany, jeśli nie rozdmucha się nadmiernie oczekiwań wobec tych urządzeń.

Tunel aerodynamiczny dla samodzielnych skoczków

Bezsprzecznie dla doświadczonych skoczków tunel stanowi wspaniałą maszynę do treningu precyzji swobodnego spadania. Przedłużenie czasu swobodnego spadania, usunięcie ważniejszych stresorów ze skoku a nawet ograniczona przestrzeń, która jest przecież jednocześnie punktem odniesienia do wykonywanych ruchów - to wszystko są plusy.
Zespoły skoczków mogą doskonalić sekwencje figur i dynamikę bloków. Samodzielnie można doskonalić prawie każdą sylwetkę i manewrowanie w niej.
Im bardziej doświadczony skoczek, tym mniej minusów ma dla niego tunel.
{plusone}{like}

Czytaj więcej: Szkolenie spadochronowe w tunelach aerodynamicznych

Lęki skoczka spadochronowego

Lęki skoczka spadochronowego

Strach się nie bać

Dla kogoś, kto nigdy nie skakał środowisko spadochronowe może wyglądać na totalnie zryte łby bez żadnych emocji. Na poszukiwaczy adrenaliny i najwyższych emocji bo w życiu im brakuje takich właśnie doznań. Po cześci jest to oczywiście prawda. Część skoczków posiada drewnianą psychikę, niestety często idącą w parze z totalnym brakiem wyobraźni.
{like}{plusone}

Szkolenie podstawowe to dopiero początek - film

Wydawać by się mogło, że szkolenie nazwane podstawowym powinno być odbierane jako podstawowe?

Dlaczego więc, dla większości skoczków stanowi ono jedyne, spójne szkolenie na całą, wieloletnią karierę?

Zapraszam do obejrzenia jednego z filmów dotyczących bezpieczeństwa w skokach spadochronowych

{youtube}SxL2GnHIq2c{/youtube}

{like}{plusone}


Podręcznik spadochronowy

Nie ryzykuj! Wiesz więcej, rozumiesz więcej, umiesz więcej - skaczesz bezpieczniej. Skaczesz bezpieczniej - żyjesz dłużej.

Kup podręcznik spadochronowy przeznaczony dla początkujących, dla mało doświadczonych i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ile nie wiedzą.

Podręcznik spadochronowy - dowiedz się więcej

Freefly - kiedy zacząć takie skoki?

Parachutist #666 Kwiecień 2015

Freeflying: Where to start?

autorstwa Christy West

Oto na łamach Parchutista mamy nie pierwszy, i zapewne nie ostatni, tekst na temat początków skoków freefly. Zwięzłe zalecenia, trafne uwagi i, co bardzo ważne, wsparcie bardzo doświadczonych i znanych skoczków. Artykuł godny poświęcenia uwagi. Postaram się po krótce przedstawić zgrabnie zebrane argumenty kierowane do młodych skoczków.

Freefly to niekoniecznie wolność

Przedrostek "free" może kierować naszą ocenę sytuacji na manowce bezpieczeństwa. Ogólnie rzecz biorąc skoki spadochronowe kojarzone są przecież z wolnością. Wśród tychże skoków mamy mniejszy zbiór wertykalnych form swobodnego spadania, które nazywane są freefly. Czy ta wolność oznacza brak zasad? Czy to ma być wolność na nieboskłonie? Autorka tekstu, jak na amerykański styl, krótko i zwięźle prostuje to skrzywione spojrzenie. Freefly to nie jest kolejna forma zabawy, to aktywność, której towarzyszą większe prędkości, większe ryzko i wymaga dużo większych umiejętności niż te podstawowe, nabyte na kursie spadochronowym.

Wielu doświadoczonych skoczków i trenerów freefly niepokoi się stanem bezpieczeństwa być może dlatego, że widzieli zbyt dużo incydentów i wypadków związanych z niewystarczającymi umiejętnościami skoczków.

Ośmiu światowej klasy skoczków, współpracujących z autorką podczas przygotowania jej artykułu zgodziło się, co do fundamentalnych założeń bezpieczeństwa:

{plusone}{like}

 

Czytaj więcej: Freefly - kiedy zacząć takie skoki?

wypożyczalnia spadochronów

Oferujemy zestawy spadochronowe do wypożyczenia

Dysponujemy następującymi zestawami spadochronów, które wypożyczamy skoczkom. Jeśli dzielny spadochroniarz umie samodzielnie składać swój spadochron (a taką umiejętność winien posiadać zanim zdobędzie licencję A) wtedy nie musi korzystać z naszego układania. Oczywiście zachęcamy do skorzystania z naszych usług również w zakresie układania ;)

Do użytku skoczków o różnym poziomie wyszkolenia i różnej masie ciała pozostają niżej wymienione zestawy. Wszystkie są oczywiście wyposażone w AAD

{plusone}{like}

Czytaj więcej: wypożyczalnia spadochronów