budowa spadochronu

System automatycznego otwierania spadochronu awaryjnego

Reserve Static Line

RSL czyli Reserve Static Line to bardzo proste rozwiązanie, które uratowało wiele spadochronowych duszyczek. Tasiemka podłączona karabinkiem do taśmy nośnej głównego spadochronu i do zawleczki zapasowego.

Czasza główna, jeśli nawet nie napełni się prawidłowo to i tak, przy swojej powierzchni wystawionej na działanie wiatru relatywnego stanowi olbrzymi opór. Może więc być statkiem wynoszącym dla zawleczki od zapasu lub nawet dla samego zapasu.

 

Mniej więcej 0,3 – 0,4 sekundy po uwolnieniu czaszy głównej następuje inicjacja procesu otwierania spadochronu zapasowego. Zwykle RSL będzie szybszy niż skoczek wyrywający uchwyt ze swojej lewej strony uprzęży.

 

Historia powstania RSL

RSL miał już swoich prekursorów technicznych w zestawach spadochronowych plecy-piersi (może lepiej brzuch bo zaraz się skoczkowie płci męskiej rozkojarzą) Był to tzw Stevens czyli linka łącząca taśmę nośną od głównego z uchwytem od zapasu. W systemach plecy-plecy tasiemka może byćkrótsza i nie wymaga żadnej obsługi.

LOR2

Francuzi nawet gdyby chcieli to nie było ich stać na patent amerykański, wymyślili więc swój – LOR2. Bardzo sprytna kontynuacja pomysłu i chyba najlepsza jeśli chodzi o prostotę połączoną z funkcjonalnością. Nie jedna tasiemka to jednej taśmy nośnej ale dwie tasiemki do dwóch taśm nośnych.

Czyli nawet jeśli jedna taśma pęknie to i tak trzeba odczepić drugą, aby ten system zadziałał. Nie rozwiązywało to oczywiście problemu splątań ale tego problemu nie rozwiąże żaden system NATYCHMIASTOWEGO otwierania zapasu. Po prostu trzeba go w takiej sytuacji rozpiąć.

Systemy przyspieszające otwarcie zapasu.

Tu prym na rynku wiedzie RSL SkyHook, opatentowany przez wynalazcę trój kółkowych zamkówodczepiających czaszę główną Bill Booth. SkyHook nie jest jedynym na rynku, są jeszcze MARD, czy RAX. Choć budowa ich różni się między sobą zasada jest prosta – podczepić do oddalającej się czaszy freebag od zapasu. Czyli zastąpić w pierwszej fazie otwierania pilocik sprężynowy pewniejszą, bo już umieszczoną nad głową czaszą główną.

Oto jak zbudowany jest SkyHook. Metalowy element w kształcie przypominającym bardziej nóż do cięcia pasów bezpieczeństwa niż hak naszyty jest na szeroką taśmę łączącą paczkę i pilocik sprężynowy.

Jeśli skoczek lub AAD uruchamia zapas wtedy pilocik sprężynowy zsuwa z końcówki skyhooka tasiemkę RSL i uruchamia normalnie zapas, Jeśli skoczek robi fuck you – rescue, wtedy: czasza główna wyciąga tasiemkę RSL, która po pierwsze rozłącza drugi zamek (bowden składa się z dwóch części a pomiędzy nimi, na cięgnie zamka jest pętelka tasiemki RSL. Genialne i proste za razem. Po drugie tasiemka RSL wyrywa zawleczkę i otwiera pokrowiec.

Po trzecie ciągnie za skyhooka i wyciąga paczkę. Efektem pracy układu jest powiewająca czasza główna, dyndający na niej freebag z pilocikem i skrócony o kilkadziesiąt metrów proces napełniania zapasu. skyhook Gra jest warta świeczki, szczególnie jeśli procedura awaryjna została podjęta poniżej ogólnie przyjętej bezpiecznej wysokości.

 

Poniżej film przedstawiający budowę RSL, Skyhook

 

 


 

Podręcznik spadochronowy

Nie ryzykuj! Wiesz więcej, rozumiesz więcej, umiesz więcej - skaczesz bezpieczniej. Skaczesz bezpieczniej - żyjesz dłużej.

Kup podręcznik spadochronowy przeznaczony dla początkujących, dla mało doświadczonych i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ile nie wiedzą.

Podręcznik spadochronowy - dowiedz się więcej