budowa spadochronu

Jak działa pull-out?

Co to jest pull-out? Jak działa pull-out?

Pull-out to jeden z systemów inicjowania otwarcia czaszy głównej. Najbardziej popularny jest BOC, czyli pilocik umieszczony pod spodem pokrowca, w elastycznej kieszonce (bottom of containter) - tego systemu nie trzeba przedstawiać żadnemu skoczkowi. Pull-out jest trochę inny i dużo mniej popularny.

Miękki pilocik jest umieszczony wewnątrz pokrowca, jest ułożony na paczce pod wyłogami zamykającymi pokrowiec. Uchwyt połączony jest tasiemką z prostą zawleczką. Uchwyt znajduje się w takim samym miejscu jak uchwyt BOC. Ma kształt niewielkiej poduszki. Ze względu na swój kształt i połączenie z krótką tasiemką system dorobił się polskiej nazwy "myszka". Osobiście nie jestem zwolennikiem tej nazwy. Pull-out oddaje lepiej sposób działania.

{plusone}{like}

Czytaj więcej: Jak działa pull-out?

Linki, supły i awarie

Supły, linki i awarie

Linki nośne wymagają dbałości i serwisowania. Zużywają się i co pewną liczbę skoków należy je zmieniać. W trakcie eksploatacji zmieniają wygląd, długość, wytrzymałość a wystającymi włóknami zagrażają podatnością na plątanie się.

Najbardziej narażone na niszczenie są sterówki. Przechodzą pod najbardziej ostrym kątem przez pierścienie slajdera, tarcie jest więc na nich bardzo duże i większość stosowanych rodzajów linek szybko zmienia swoją długość. Skracają się. Otwarcia robią się coraz bardziej nieregularne. Linki nośne również zmieniają swoją długość, spadochron ze starymi linkami zaczyna coraz bardziej się zaokrąglać.

Oto supełek samozaciskowy.

Robi się na skręconych sterówkach, inne mogą powstać na starych linkach przy ich rozgałęzieniach, sprzyja im niechlujne wplatanie linek. Supełek ma to do siebie, że często znika w momencie odczepienia czaszy. Na sterówkach wydaje się być niegroźny, skoczkowie obawiają się tylko sytuacji gdy linki różnych grup splączą się ze sobą i zablokują zjazd slajdera albo odkształcą spadochron.


Taki supełek był prawdopodobnie przyczyną śmierci skoczka, którego czasza z niejasnych powodów wykonywała obroty o 360 stopni.

{like} {plusone}

 

Czytaj więcej: Linki, supły i awarie

Jak działa RSL, MARD - film

RSL to prosty system podwyższający bezpieczeństwo skoków. MARD to bardziej skomplikowana konstrukcja

Zadaniem RSL jest wyciągnięcie zawleczki spadochronu zapasowego, natychmiast po odczepieniu czaszy głównej. Prostota i funkcjonalność tego układu wzbudza podziw.

MARD (w filmie poniżej UPT Skyhook) powoduje, iż oddzielając się od odczepionej czaszy głównej, zostawiamy przy niej freebag wraz z pilocikiem. MARD dodatkowo skraca dystans potrzebny do napełnienia spadochronu zapasowego. Ceną jest jednak dość wysoki poziom skomplikowania tego układu.

Niemniej jednak, aby zrozumieć jak działa RSL i jak działa MARD, dobrze jest zajrzeć do pokrowca i powyciągać z niego to i owo

{like}{plusone}

{youtube}BWM_i4ArjEw{/youtube}


Podręcznik spadochronowy

Nie ryzykuj! Wiesz więcej, rozumiesz więcej, umiesz więcej - skaczesz bezpieczniej. Skaczesz bezpieczniej - żyjesz dłużej.

Kup podręcznik spadochronowy przeznaczony dla początkujących, dla mało doświadczonych i dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, ile nie wiedzą.

Podręcznik spadochronowy - dowiedz się więcej

 

Układanie spadochronu głównego + film

Spadochrony 'chcą' się otwierać

Wyobraź sobie, że trzymasz foliową torebkę w garści. Jedziesz samochodem lub pociągiem i wystawiasz rękę za okno. Przy 100 km/h trudno będzie ją utrzymać. Spadochron ma mniej więcej 20 metrów kwadratowych powierzchni i otwiera się zazwyczaj przy dwa razy większej prędkości. Naprawdę trzeba się postarać i tak źle ułożyć główny spadochron aby się nie otworzył.

Minimum dobrych chęci, minimum niezbędnej wiedzy i minimum umiejętności wystarczy aby bezpiecznie układać czaszę głównego spadochronu. Może nie będzie to trwało 5 minut, może czasza w paczce nie będzie wyglądała wzorcowo jednak sukcesem jest takie ułożenie, które pozwala na bezpieczny lot na czaszy i nie prowadzi do uszkodzeń spadochronu.

{like} {plusone}

 

Czytaj więcej: Układanie spadochronu głównego + film

Budowa spadochronu - wiadomości ogólne

Budowa spadochronu - zacznijmy od podstaw

To co nazywamy spadochronem to faktycznie jest zestaw spadochronowy. Głównym elementem zestawu jest uprząż wraz z pokrowcem, w którym mieszczą się spadochrony i automat, uprząż wraz z pokrowcem nazywamy systemem spadochronowym.

Uprząż wraz z pokrowcem jest najbardziej skomplikowanym elementem zestawu. To z tego powodu podlega obowiązkowej certyfikacji technicznej TSO23b lub ETSO23d, podobnie jak spadochron awaryjny. System spadochronowy oraz spadochron awaryjny są urządzeniami ratującymi życie skoczka.

{plusone}{like}

Czytaj więcej: Budowa spadochronu - wiadomości ogólne

Budowa spadochronu - jak spadochron szybuje

Budowa spadochronu - jak spadochron szybuje

Dlaczego odeszły do lamusa spadochrony klasyczne

Spadochrony oporowe (klasyczne) królowały na niebie przez paręset lat. Były doskonałe do ratowania życia pilotom balonów, potem pilotom samolotów. Wreszcie użyto ich do wojskowych działań, do zrzutu desantu na tyły wroga. Wszystko szło pięknie i można było sobie wyobrazić, że zawsze setki komandosów mogą być przerzucone przez granicę wroga aby gwałcić, zabijać, palić i gwałcić (wiadomo, że gwałcenie żołnierze lubią najbardziej).

{plusone}{like}

Czytaj więcej: Budowa spadochronu - jak spadochron szybuje