Sevilla - co robić

andaluzja, sevilla, hiszpania, wakacje w hiszpanii, goscie, noclegi, dom goscinny atmosfera, camper, autocaravana, playa

Sewilla i okolice: Santi Ponce i Italica

W pobliżu Sevilli w miejscowości Santiponce zachowały się ruiny rzymskiego miasta Italica. Miasto to zostało założone w 206 roku p.n.e przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego. Publiusz Korneliusz Scypion Afrykański Starszy zasłynął zwycięstwem nad wybitnym wodzem kartagińskimi - Hannibalem. W założeniu była to osada dla weteranów drugiej wojny punickiej. Najprawdopodobniej w dużej mierze przegrani Kartagińczycy musieli sponsorować budowę miasta.

 

Warto też pamiętać, że to tutaj urodził się cesarz rzymski Trajan. To dzięki niemu wzniesiono w mieście pierwsze marmurowe świątynie.
W okresie największego rozkwitu w mieście żyło około 100 tysięcy mieszkańców. Italica była zamieszkana w okresie panowania Wizygotów, jednak gdy Andaluzję zdobyli Arabowie, miasto opustoszało. Od tej pory zaczęło pełnić rolę jedynie kamieniołomów.
W XVII wieku pozostałości miasta były wielokrotnie zalewane przez Gwadalkiwir po czym uległo zapomnieniu. Sewilla i okolice to mnóstwo niespodzianek.
Zainteresowano się nim ponownie na początku XIX wieku. W Italice przebywał między innymi marszałek Francji Nicolas Jean de Dieu Soult, prowadząc prace wykopaliskowe.
Na początku XX wieku rząd hiszpański zlecił stałe prace wykopaliskowe a znaleziska trafiały do Muzeum Archeologicznego w Sewilli.
Z okazji Wystawy Światowej w Sewilli 1992 roku, znanej lepiej pod nazwą EXPO, część obiektu poddano gruntownej renowacji. Warto nadmienić, że w historii często tego rodzaju wystawy przyczyniały się do wszechstronnego wyścigu w przeróżnych dziedzinach produkcji. Przykładowo znana, paryska Wieża Eiffela została zbudowana na potrzeby Wystawy Światowej w 1889 roku.

Obecnie ruiny miasta dostępne są dla turystów. Mieszkańcy Unii Europejskiej mogą zwiedzać Italicę za darmo.

Do przedreptania jest między innymi:

  • Amfiteatr zaliczany do jednego z największych w cesarstwie. 160 na 137 metrów, trój poziomowe trybuny mogły pomieścić 25 tysięcy widzów,
  • Termy,
  • Dom Ptaków (Casa de Pajaros) nazywane tak od motywu graficznego mozaik,
  • Dom Planetarium (Casa de Planetarium). Nazwa tej budowli związana jest z mozaikami, które przedstawiają znaki zodiakalne i bóstwa reprezentujące niektóre planety.