Sevilla - co robić

Eandaluzja, sevilla, hiszpania, wakacje w hiszpanii, goscie, noclegi, dom goscinny atmosfera, camper, autocaravana, playalektrownia słoneczna Gemasolar to niewątpliwie coś, co warto zobaczyć w Hiszpanii

Należąca do Torresol Energy elektrownia  zajmuje 185 ha niedaleko Sevilli w Hiszpanii. Jest jedną z nielicznych konstrukcji tego rodzaju. To elektrownia słoneczna, która w założeniu ma wytwarzać energię elektryczną przez całą dobę. Dodać należy, że Andaluzja choć jest jednym z najbardziej nasłonecznionych regionów Europy nie jest położona na biegunie polarnym i nocą jest tam ciemno. Zobacz fotorelację z wycieczki rowerowej Iwana i Miłosza:

W odróżnieniu od elektrowni z fotoogniwami przetwarzającymi światło bezpośrednio na elektryczność, ten rodzaj nazywany „concentrated solar power” to połączenie klasycznej elektrowni cieplnej z najbardziej ekologicznym źródłem energii jakim jest słońce. Światło słoneczne jest koncentrowane za pomocą 2650 luster na zbiornikach umieszczonym na wysokiej wieży. Wewnątrz zbiornika znajduje się stopiona sól, która skutecznie kumuluje ciepło słoneczne. Jest ona podgrzewana do temperatury 500 stopni Celsjusza i pompowana dalej do specjalnych zbiorników, akumulując energię na okres bezsłoneczny. Temperatura w ognisku odbitych promieni przekracza 2000 stopni, w słoneczne dni widać, że promienie nie są skupione bezpośrednio na odbiorniku ciepła ale kilka metrów przed nim. Podczas dni z mniejszym nasłonecznieniem ognisko promieni jest przybliżone do odbiornika.
Zbiorniki w 2011 roku gromadziły energię na 15 godzin pracy z mocą nominalną 19,9 MW. Obecnie system osiąga funkcjonalność dochodzącą do 24 godzin. Warto dodać, że Andaluzja zapewnia wspaniałe warunki wejściowe dla tego projektu - około 85% słonecznych dni w roku.
W wymienniku roztopiona sól oddaje ciepło wodzie. Proces wrzenia wody dostarcza parę wodną napędzającą klasyczne turbiny parowe, które napędzają wytwornice elektryczne.
Torresol planuje produkcję 110 GWh energii rocznie. Oznacza to pracę ciągłą z mocą 12,5 MW czyli 63% mocy znamionowej.

 

{plusone}  {like}