Sevilla - co robić

andaluzja, sevilla, hiszpania, wakacje w hiszpanii, goscie, noclegi, dom goscinny atmosferaItálica to stanowisko archeologiczne położone na terenie gminy Santiponce w pobliżu Sewilli.
Obecnie można podziwiać dobrze zachowane pozostałości miasta Itálica założonego przez rzymskiego wodza Scypiona Afrykańskiego.

Oryginalnie była to osada dla weteranów drugiej wojny punickiej. Itálica została założona w 206 roku p.n.e. W tym mieście urodził się Trajan, który zbudował pierwsze marmurowe świątynie. Następca Trajana – Hadrian przyczynił się do powstania tak zwanego nowego miasta. To właśnie pozostałości tego zespołu budowlanego można dziś podziwiać.


W okresie najlepszej prosperity, za panowania Wizygotów, Itálica liczyła około 10 tysięcy mieszkańców. Po zdobyciu Andaluzji przez Arabów miasto opuszczono i pełniło ono rolę jedynie kamieniołomu. W XVII wieku ruiny były wielokrotnie zalewane przez rzekę Guadalquivir, aż w końcu uległo zapomnieniu.

 

Na początku XX wieku rząd hiszpański zlecił rozpoczęcie systematycznych prac wykopaliskowych. Znaleziska zasiliły zasoby Muzeum Archeologicznego w Sevilli. W 1992 roku poddano gruntownej renowacji amfiteatr i mozaiki.

Amfiteatr ma wymiary 137 na 160 metrów. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w całym Cesarstwie Rzymskim. Na trybunach o trzech poziomach można było zmieścić 25 tysięcy widzów. W centralnej części zachowały się pozostałości magazynu, pierwotnie zlokalizowanego pod areną.