Pogoda

Pogoda spadochronowa w Hiszpanii

Wiele osób zastanawia się, jaki czas wybrać na przyjazd na szkolenie AFF, aby trafić najlepszą pogodę. Generalnie nie ma reguły, bo pogoda jak wiadomo dzieli się na dwa rodzaje: nadaje się do skoków, albo nie nadaje się do skoków. Postaramy się trochę opisać poniżej, jak to tu wygląda.

W Hiszpanii mamy tyle dni pochmurnych, co w Polsce - słonecznych. Czyli ok 80% dni w roku. Z tych pochmurnych potrafi nawet spaść czasem deszcz, ku uciesze tubylców, którzy nie muszą wtedy podlewać, ulice się same myją, a zbiorniki retencyjne uzupełniają zapasy na lato.

W naszej części Hiszpanii śnieg występuje tylko zimą w górach Sierra Nevada (jak sama nazwa wskazuje od nevar - padać śniegiem), tak więc odśnieżanie i szklanka na drodze nie grozi.

Słońce występuje natomiast w dużych ilościach i przez 80% dni w roku towarzyszy mu przepiękne błękitne niebo. Zimą słońce przyjemnie rozgrzewa i dostarcza melatoniny, a latem konkretnie smaży ładując nasze baterie słoneczne na cały rok. Heban i wspaniały humor na plaży łapie się momentalnie.

Hiszpanie uczą dzieci, że są cztery pory roku, natomiast my Polacy, w wyniku lat obserwacji własnych, uważamy, że tu są tylko dwie: wiosnojesień i lato.

kurs AFF Hiszpania, szkolenie spadochronowe, skoki Hiszpania, kurs AFF bez badańWiosnojesień to okres od mniej więcej października do kwietnia włącznie. To najlepszy czas dla tych, którzy chcą przede wszystkim przyjechać na skoki spadochronowe. Temperatury od 13 do 25 stopni C. w ciągu dnia, rano i w nocy chłodno, jak idzie front nawet spada poniżej 10 st. W ciągu dnia na słońcu bardzo ciepło, można chodzić w krótkich rękawkach i klapkach, w cieniu - bluza polarowa, kurtka wiatrówka. Na skoki idealnie. Nie trzeba się bardzo ciepło ubierać pod kombinezon, przed hangarem można się opalać, latamy od 8.45 do zachodu słońca ile dusza zapragnie i portfel wytrzyma. W tej porze roku bywa że powieje silniejszy wiatr. Dla źle znoszących upały, idealna pora na spacery po plaży, zwiedzanie pięknej Sevilli i jeszcze piękniejszych zakątków południowej Andaluzji.

kurs AFF Hiszpania, szkolenie spadochronowe, skoki Hiszpania, kurs AFF bez badańLato natomiast to jest konkretne lato. Od maja do września trawa marzy o deszczu. Słońce od kwietnia przypieka już do 30 paru stopni, rozgrzewając się stopniowo do osiągnięcia najwyższych temperatur na przełomie lipca i sierpnia, gdzie w ciągu dnia w cieniu mamy nawet 40 stopni. Po zachodzie słońca temperatura spada do ok 30 stopni, a nad ranem w najchłodniejszej porze dnia osiąga nie mniej niż 20 st.Woda w oceanie i w basenie jest wymarzona, nawet 26 st. Na plażę dobrze zabrać klapki, bo piasek dalej od wody bywa mocno ciepły. Wymarzona i pewna pogoda dla miłośników wygrzewania się na słońcu, ciepłych kąpieli wodnych, plażowania i skoków spadochronowych w krótkich spodenkach.

Latem można nie zabierać na wyjazd żadnego ciucha z długimi rękawami, chyba że ochrony przed słońcem. Radzimy jasne barwy, buty odkryte, raczej z materiału, klapki, sandały na wycieczki.

W temacie skoków to jest to pogoda bardziej dla doświadczonych skoczków lub tych, co nie mają napinki. Skaczemy od 7.00 rano do mniej więcej 14.00 po południu. Potem jest już tak gorąco i termicznie, że najlepiej ten czas spędzić nad wodą. Ma to swoje plusy, bo można maksymalnie wykorzystać dzień i na skoki, i na wypoczynek. W sierpniu strefa zamyka się na przegląd techniczny i wakacje personelu.

Znajdujemy się w najlepszym miejscu pod kątem pogody w Europie. Z południa ogrzewa nas Afryka, ale lekkie odsunięcie od linii brzegowej sprawia, że nie grożą nam huragany i powodzie. Jest to jednak Europa i podlegamy takim samym wpływom atmosferycznym i frontom, jak cały kontynent. Z obserwacji wynika, że różnica temperatur między Polską a Sevilla wynosi mniej więcej 20 stopni. Czyli jak w Polsce, jest zero, u nas +20, jak w Polsce jest + 20, u nas +40 ;).

Bezsprzecznie jest to najlepsze i najbardziej przewidywalne pogodowo miejsce na szkolenie AFF w Europie.