Morze Śródziemne

ronda, hiszpania, co robic w hiszpanii, atrakcje andaluzcjaNieopodal miejscowości El Chorro w prowincji Malaga znajduje się niezwykle atrakcyjny szlak pieszy. Pnie się on wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desifaladero de los Gaitanes. Dnem wąwozu płynie rzeka Guadalhorce.

Droga została wykonana na początku XX wieku, gdy firmy budujące zaporę wodną musiały w jakiś sposób dostarczać materiały budowlane. W przeciągu 4 lat na stromych ścianach, których wysokość przekracza, w niektórych miejscach 100 metrów, zamontowano podesty i położono drogę. Zostały wykute również tunele. Droga ta umieszczona na wysokości kilkudziesięciu metrów.

Nazwa Ścieżka Króla wiąże się z Królem Alfonso XIII, który podobnież przebył tę niebezpieczną trasę w 1921 roku aby uczestniczyć w uroczystości otwarcia zapory wodnej Conde del Guadalhorce.

ronda, hiszpania, co robic w hiszpanii, atrakcje andaluzcjaNiestety z powodu stosowania materiałów budowlanych niskiej jakości droga obecnie uległa już niemal całkowitemu zniszczeniu. Betonowe platformy i barierki zapadły się w przepaść. Brakuje także zabezpieczeń przed spadającymi skałami.

Dla przeciętnego turysty szlak ten stanowi śmiertelne zagrożenie. W 2000 roku lokalne władze zamknęły szlak po serii czterech śmiertelnych wypadków. Rozebrano na obu końcach szlaku platformy aby utrudnić dostęp do szlaku. Za przechodzenie tunelami grożą wysokie mandaty.

Obecnie Ścieżka Króla to rarytas dla turystów uprawiających wspinaczkę. Władze regionu Andaluzji przygotowały plan kompleksowej renowacji szlaku jako atrakcji turystycznej.

Projekt opiewa na kwotę 7 milionów Euro. Nie jest jednak znany czas rozpoczęcia i zakończenia tej inwestycji.