Morze Śródziemne

ronda, hiszpania, co robic w hiszpaniiRonda to jedna z najpiękniejszych pereł turystycznych Andaluzji. Położona jest około 100 km na zachód od Malagi, w górach i co najciekawsze na skraju urwiska.

Po dwóch stronach głębokiego niekiedy nawet na 160 metrów wąwozu rzeki Guadalevin. Pomiędzy obiema ścianami wąwozu zbudowano w XVIII wieku łukowy most Puento Nuevo. Most ten jest ikoną miasta, stanowi jeden z najczęściej fotografowanych elementów architektury w Hiszpanii. Ponad łukiem mostu mieści się punkt informacji turystycznej ale wcześniej znajdowało się tu więzienie.


Po jednej stronie mostu znajduje się mauretańska część miasta z zachowanym układem ulic i arabskimi domami oraz dzielnica San Francisco. Po drugiej stronie mostu położona jest chrześcijańska dzielnica Mercadillo.

Atrakcje Rondy

 

ronda, hiszpania, co robic w hiszpaniiCasa del Rey Moro, Dom Króla Maurów. Obiekt zbudowany na fundamentach arabskiej rezydencji. Piękne wiszące nad przepaścią ogrody oraz taras widokowy nad rzeką, do którego prowadzi 365 stopni wykutych w skale. W XIV wieku wykuli je chrześcijańscy jeńcy. Nadal można też przejść się po zabytkowych mostach z XIII wieku Baños Arabes i z XVII wieczny Puente Viejo.

ronda, hiszpania, co robic w hiszpaniiPlaza de toros de Ronda, to najstarsza w Hiszpanii arena do walki z bykami. Nadal w użytkowaniu choć już coraz mniej regularnie.

Dojazd do Ronda. Dla osób ceniących sobie zakręty – patrz motonici, polecana jest kręta, górska droga A-397  od autostrady AP-7.