Kurs układacza

Układanie spadochronów

Kurs układania czasz głównych praktycznie odbywa się na każdym turnusie szkolenia spadochronowego. To bardzo ważny element szkolenia samodzielnego skoczka spadochronowego.

Czy to trudne?

Układanie spadochronu głównego wydaje się być bardzo odpowiedzialnym i skomplikowanym zajęciem. Tymczasem wystarczy poświęcić dwa popołudnia aby zdobyć wiedzę i nabrać wystarczająco umiejętności do prawidłowego ułożenia sobie spadochronu. Jakakolwiek licencja skoczka spadochronowego, czy to zgodna z międzynarodowymi standardami wyznaczonymi przez FAI (Międzynarodowa Federacja Lotnicza), czy nawet polskie świadectwo kwalifikacji wymaga od ubiegającego się umiejętności układania czaszy głównej.

{like}{plusone}

 

Już na kursie AFF...

Podczas praktycznego przygotowania do skoków w szkoleniu metodą AFF instruktor lub coach prezentuje studentowi układanie spadochronu głównego. Na tym etapie nie jest potrzebna umiejętność samodzielnego składania ale wiele dobrego przynosi prezentacja, podczas której student sam widzi, że to nie jest żadna wielka sztuka. Dzięki wstępnemu zapoznaniu ze sposobem układania uczeń lepiej może sobie wyobrazić procesy zachodzące podczas otwierania spadochronu.

Po zakończeniu kursu, nawet jeśli student nie ma jeszcze ochoty na układanie, ma dostęp do kopiowania fabrycznych instrukcji układania i eksploatacji spadochronów. Te dokumenty mogą być kopalnią wiedzy i na pewno ułatwią, przy następnej wizycie w Atmosferze naukę składania spadochronów.

Zazwyczaj nauka układania spadochronu głównego zbiega się ze szkoleniem FSC. Nie jest to przypadkowe. Szkolenie FSC ma na celu przygotowanie skoczka do jego pełnej samodzielności. Nie można zaś wyobrazić sobie, że samodzielny as przestworzy staje jak zepsuty traktor w obliczu nieuchronnego następstwa otwarcia spadochronu - czyli jego ponownego układania.

100 lat rozwoju

Przez ponad 100 lat rozwoju spadochroniarstwa nastąpiła niesamowita rewolucja techniczna. Konstrukcja spadochronu uprościła się, układanie również stało się proste. W Atmosferze studenci poznają najczęściej stosowaną metodę układania PRO pack. Oczywiście, jeśli czasu starcza mogą poznać też inne techniki, takie jak side pack, roll pack, psycho pack, trash pack. Podczas szkolenia pro BASE mogą doskonale opanować technikę side pack i potrenować układanie nie tylko czaszy przeznaczonej do BASE ale również, dla nabrania pewności ruchów - układać treningowo czasze spadochronów zapasowych.

Układanie jest proste a spadochron nie jest skomplikowany

Poniżej można sobie obejrzeć film - pogadankę na Placu Hiszpańskim w Sewilli na temat budowy spadochronu i jak się układa spadochron. Już teraz można poczytać w rozbudowanym dziale Support Skoczków Spadochronowych jak zbudowany jest zestaw spadochronowy oraz jak działa spadochron zapasowy.

{youtube}znxHWsz8na4{/youtube}