Co dalej po AFF?

Skończyłeś AFF? Gratulacje! Pewnie zadajesz sobie pytanie, co teraz ze sobą zrobić w powietrzu i jak dalej pokierować swoją świeżo rozpoczętą karierą spadochroniarza. Właściwy start po kursie to gwarancja optymalnych wydatków (czytaj - nie trać pieniędzy na skoki bez sensu), zadowolenia z osiąganych postępów i - co najważniejsze - Twoje bezpieczeństwo (czytaj - jak skakać, żeby skakać długo bez żadnych kontuzji).

Tu znajdziesz podstawowe informacje, co dalej z sobą zrobić. Jeśli masz indywidualne pytania, przerwę w skokach lub inną historię zawsze możesz do nas napisać.

Etap I po AFF - consolidation jumps

Skoki tzw. consols są to samodzielne skoki z 4000 m pod okiem instruktora naziemnego. Instruktor (lub kierownik wylotu) dobiera i sprawdza Twój sprzęt, pomaga Ci się zaplanować, decyduje o tym, czy w danych warunkach meteorologicznych możesz bezpiecznie skakać.

Zaleca się wykonanie 8-10 takich skoków. Ich celem jest ugruntowanie wiedzy, przećwiczenie umiejętności zdobytych na kursie bez asysty instruktora w powietrzu oraz doskonalenia latania na czaszy, budowania rundy do lądowania i hamowania spadochronu.

Etap II po consolidation jumps - szkolenie do licencji samodzielnego skoczka A lub B

coaching pablo, kurs aff hiszpania, fs1W tym miejscu musisz wiedzieć, że do czasu uzyskania licencji samodzielngo skoczka masz status ucznia-skoczka. Oznacza to, że cały czas o Twoich skokach decyduje instruktor naziemny. Musisz stosować się do przepisów dotyczących uczniów, tak jak na AFF. Nie możesz skakać np.  z innymi uczniami skoczkami, nie możesz wykonywać skoków nocnych, w teren przygodny, z motolotni itp. Nie możesz też samodzielnie składać swojego spadochronu. Po uzyskaniu licencji możesz bez problemów skakać z 4000 m na całym świecie, na każdej strefie zrzutu. Bez licencji oczywiście też możesz skakać samodzielnie, ale ponieważ masz status ucznia na nowej strefie podlegasz weryfikacji Twoich umiejętności. Szczególnie jeśli masz przerwę w skokach dłuższą niż 3 miesiące. To może oznaczać konieczność np. wykonania skoku z instruktorem strefowym, za co musisz zapłacić. W przypadku jego wątpliwości co do Twoich umiejętności, może odmówić Ci skakania na danej strefie. Jako skoczek licencjonowany, to Ty decydujesz o swoich skokach.

Aby uzyskać szybko i sprawnie licencję, ukończywszy skoki konsolidacyjne,  najlepiej od razu zapisać się na kurs FS1. Więcej informacji o kursie FS1 i jego przebiegu znajdziesz tutaj. Podczas dowolnie rozplanowanego w czasie tego indywidualnego kursu Twój instruktor poprowadzi Cię sprawnie przez naukę kontrolowania przemieszczania się w powietrzu do wymagań licencji, nauczy się składać spadochron, zaliczysz wykłady na temat bezpieczeństwa, dostaniesz aktualny podręcznik spadochronowy i będziesz mogł od razu zrobić egzamin na licencję.

Dodatkowo pomagamy w wypełnieniu formularzy zgłoszeniowych do USPA i w innych procedurach do pozyskania licencji.

Licencja A czy B?

Pierwszy etap w karierze skoczka to licencja A. W większości krajów jest ona uznawana jako licencja samodzielnego skoczka. W USA dodatkowo jest wliczone w opłatę licencyjną roczne ubezpieczenie OC skoczka. W niektórych krajach, jak i w Polsce, dopiero licencja B daje status samodzielnego skoczka.

Licencja A

Wymagania:

 • członkostwo USPA
 • 25 skoków (wliczając tandemy), w tym 5 skoków grupowych RW-2 (z instruktorem lub doświadczonym skoczkiem)
 • wypełniona karta przebiegu szkolenia z zaliczonymi ćwiczeniami
 • wypełniona karta przebiegu szkolenia z latania na czaszy
 • umiejętność układania spadochronu

Koszt:

 • roczne członkostwo USPA: od 65 do 74 USD w zależności od posiadanego obywatelstwa i lat w USPA
 • jednorazowa opłata licencyjna: 30 USD. Licencja przedłuża się co roku wraz z odnowieniem członkostwa.
 • w ramach opłaty członka wliczona jest prenumerata miesięcznika o skokach "Parachutist"

Licencja B

Wymagania:

 • licencja A
 • 50 skoków (wliczajac tandemy)
 • 30 minut swobodnego spadania
 • 10-krotne lądowanie w promieniu 10 m od celu
 • egzamin w powietrzu: salto, obrót 360 w prawo i w lewo, salto, obrót 360 w prawo i w lewo w 18 sekund od wyjścia z samolotu lub mniej
 • LUB udokumentowane 10 skoków grupowych
 • zaliczony trening wodny w pełnej uprzęży
 • zaliczony egzamin pisemny

Koszt: jednorazowa opłata licencyjna: 30 USD. Licencja przedłuża się co roku wraz z odnowieniem członkostwa.

Etap III + czyli co Ci się najbardziej podoba

Po uzyskaniu licencji zalecamy doskonalenie swobodnego spadania w pozycji płaskiej (Formation Skydive) i nabywanie stopniowo umiejętności wykonywania skoków grupowych z coraz większą liczbą uczestników.

W dalszej kolejności przed Tobą, w zależności od Twoich preferencji i predyspozycji, nauka różnego rodzaju innych sprawności skoczka: