Archiwum newsów 2010-IX2015

skok tandemowy w hiszpani, tandem skydive spain, skydive in spain, skydive spainSkok tandemowy Iwana z Airbusa

Airbus A400M "Atlas"to czterosilnikowy, turbośmigłowy, ciężki samolot transportowy. W założeniu ma zastąpić Herculesa. Prawdopodobnie Atlas to jeden z najszybszych transportowych samolotów turbośmigłowych, jego prędkość przelotowa to 780 km/h.
A400M jest napędzany czterema silnikami, każdy o mocy 8250 kW.

{plusone} {like}

 

  • Maksymalna masa startowa tego smoka to 130 ton.
  • Może udźwignąć do 37 ton i z taką masą przelecieć do 3300 km.
  • Maksymalny zasięg, oczywiście już bez pełnej ładowni to 9300 km. Możliwe jest to, gdyż Atlas zabiera prawie 47 ton paliwa.
  • Pułap przelotowy 11 km.
  • Samolot ma imponujące parametry startu i lądowania, do startu potrzebuje 940 metrów do lądowania 625.
Port lotniczy w Sewilli

Po wielu problemach wewnątrz grupy przedsiębiorstw i państw zaangażowanych w produkcję tego Airbusa wyprodukowano pięć prototypów.
Pierwszy z nich został oblatany w Sewilli 11 grudnia 2009 roku.
Samoloty te są produkowane w zakładzie w Sewilli, centropłat produkowany jest we Francji, zewnętrzne części skrzydeł w Wielkiej Brytanii, kadłub w Bremie, usterzenie i inne w Niemczech.
Koszt jednego samolotu szacuje się na około 160 milionów euro.

Skoki tandemowe z Airbusa

Dostałem kilkanaście kartek dokumentów

Biorąc pod uwagę udźwig maksymalny bliski 40 tonom skok siedmiu tandemów nie stanowił dużego obciążenia tego samolotu.

Briefing całej załogi Airbusa, instruktorów i skoczków odbył się na lotnisku w Sewilli. Masa tego samolotu nie pozwala na lądowanie na zwykłych pasach startowych takich jakie miewają strefy zrzutu.

Samolot wykonał trzy najścia. Jedno było suche, tylko dla przetrenowania procedur, w drugim skoczyły 4 tandemy, w trzecim 3 tandemy oraz spotterzy. Spotter to doświadczony skoczek, w tym przypadku również doświadczony pilot samolotu ze strefy, który oceniał punkt wyrzutu. Pomimo zaawansowanej technologii VIP-y na pokładzie nie mogły wylądować tandemami poza strefą zrzutu choćby ze względu na poczęstunek w barze strefy, który już na nich czekał.

skok tandemowy w hiszpani, tandem skydive spain, skydive in spain, skydive spain

Skok odbył się z niecałych 4000 metrów. Prędkość do wyrzutu przekraczała 200 km/h ale wyjście z rampy (szerokiej jak stodoła z piosenki Czesława Niemena) pozwala na komfortowe opuszczanie samolotu nawet przy większych prędkościach. Przykładem może być Hercules, który szybciej leci do wyrzutu.
Po przeprowadzony teście śmiało można zaaprobować ten samolot do wykonywania skoków tandemowych.
skok tandemowy w hiszpani, tandem skydive spain, skydive in spain, skydive spainNa pokładzie poza załogą, w tym dwoma jumpmasterami, którzy stali na rampie bez spadochronów (!!), mając jedynie uprząż podłączoną liną do pokładu, byli foto reporteży (podobnie zabezpieczeni) oraz kilku VIPów, którzy nie skacząc byli cały czas zapięci w siedzeniach (fotele to na pewno nie były).

skok tandemowy w hiszpani, tandem skydive spain, skydive in spain, skydive spainskok tandemowy w hiszpani, tandem skydive spain, skydive in spain, skydive spain